Подготовка на ръцете и ноктите за зимния сезон
Сигурно сте чували израза:
„Добре поддържаната жена се познава по ръцете.“
Или:
„Ръцете издават възрастта.“
Как са вашите ръце?
Ако след лятното слънце, морето, басейна или пък след есенното почистване вкъщи ръцете изглеждат твърде сухи, загрубели и дори набръчкани, е време за спешни мерки.
Както домът и гардеробът, така и ръцете, и ноктите ни имат нужда от специална подготовка за зимата. А тя не изисква нито много време, нито непосилни средства.
Независимо дали сте избрали да се погрижите за ръцете и ноктите си в козметичен салон или вкъщи, процедурата обикновено започва с ексфолиране.
Целта е да се премахнат мъртвите клетки. Ексфолиантът се втрива върху суха кожа с леки масажни движения, след което се изплаква.
Може да се закупи готов или да си го приготвите сами, като смесите кристална захар с някакъв вид масло или зехтин.
Следващата стъпка от терапията включва интензивно възстановяване на епидермиса.
Това може да се постигне със соли за вана и маска за ръце. Солите са по-популярен продукт за грижа за ходилата и тялото, но оказват изключителен ефект и върху ръцете и ноктите.
Използвайте солите за вана, като разтворите 3-4 гр. в литър вода с температура 36-38 градуса и потопите ръцете си за 15-ина минути.
Завършвате терапията с крем или балсам за ръце.
Маските за ръце, подобно на тези за лице, могат да се подберат според специфичните нужди на кожата.
Съставките на повечето имат за цел да подхранват и хидратират, но ефектът зависи изцяло от качеството им. На пазара се предлагат и специални маски срещу бръчки и обезцветявания, така характерни за след летния период.
За да се ориентирате по-лесно в морето от продукти, е добре да знаете:
- витамин B3 стимулира производството на кератин и извежда свободните радикали,
- витамин С действа като фото защита, подпомага генерирането на колаген и действа депигментиращо и избелващо,
- витамин А се препоръчва за чупливи нокти.
За да увеличите ефекта от действието на витамините, използвайте маската с ръкавици (ако нямате памучни, можете да използвате и найлонови).
Много популярна в козметичните салони е парафиновата терапия за ръце и ходила.
Тя се препоръчва при много суха и раздразнена кожа. Ръцете се потапят във вана с разтопен парафин, който изглажда, стяга, избелва кожата и подхранва ноктите.
Парафинът оказва оздравителен ефект върху епидермиса, като засилва кръвообращението, отваря порите, кожата се овлажнява и поема полезните съставки и колагена.
Терапиите за ръце влияят изключително благотворно и върху състоянието на ноктите.
За да изглежда здрава и добре поддържана обаче нокътната плочка изисква допълнително внимание. Дори да нямате възможност да посещавате два пъти в месеца маникюрист, може сами да се погрижите за ноктите си.
В търговската мрежа се предлагат масла за кутикули за ежедневна употреба в домашни условия.
Грижа, подхранване
Продукти за грижа и подхранване на ноктите и кожата на ръцете и ходилата
Трябва да правите разлика между маслата за премахване на кутикули и тези, използвани при завършек на маникюра.
Красивите нокти са здравите нокти – спор няма. Затова преди да предприемете каквото и да е, огледайте ги за задебеляване, промяна във формата, релефа и цвета.
И при най-малки съмнения, не отлагайте, а действайте! Все повече козметични компании включват в портфолиото си и продукти с лечебни свойства.
Един от най-новите ни продукти е маслото против гъбички Piko. То действа силно овлажняващо и успокояващо при възпалителни процеси като гъбички и бактерии.
Чупливите или цепещи се нокти може да са следствие както от продължителното излагане в басейн, твърде честия контакт с ацетон, така и от липсата на витамини.
Често ни задават въпроса:
„Нуждаят ли се ноктите от почивка?“
Отговорихме на този въпрос тук.
Използвайте заздравител или втвърдител за нокти с регенериращо действие. При липса на подобрение обаче се обърнете към специалист.
И още няколко съвета:
Ако все още пазите в някой несесер метална пила, изхвърлете я! Избягвайте лакочистители с ацетон и домакинска работа без ръкавици.
Когато избирате продукти за подхранване на ръцете си, четете етикета и гледайте там да няма парабени, парафин, силикон, SLS.
И не забравяйте, че когато става дума за красиви ръце и нокти – мисията винаги е възможна. Е, да се захващаме с ръцете!
Още полезни статии от блога за маникюр: