Основното предимство на гел лака е неговата издръжливост.
Когато обаче скоро поставен гел лак започне да се надига, може да бъде доста разочароващо, след всички усилия, време и средства. Тази статия съдържа полезни съвети как да предпазим гел лака от надигане.
- Не мокрете ръцете няколко часа преди маникюра с гел лак.
Ако се налага да се измиете набързо, не е проблем. Все пак се постарайте да не е непосредствено преди лакирането. Не мийте чинии, не взимайте душ и др., накратко казано – не киснете ноктите дълго във вода.
- Минете леко ноктите с фин буфер блок или пила – грит над 220.
Пилете само в една посока. Ако пилите в различни посоки, е твърде вероятно да ги увредите. Идеята е да се отстрани лъскавия слой на естествените нокти, да ги матирате, за да имат сцепление с гела. Не драскайте цялата нокътна плоча, ако обикновено нямате проблеми с надигане.
- Използвайте напоено със спирт или обезмаслител тампонче, за да отстраните прашинките след пиленето.
Ако има останали частички, те може да предизвикат надигане на гел лака. Спиртът трябва да е над 90%, а тампончетата – без влакна.
- При по-мазни нокти може да се използва ацетон.
Ако ноктите ви не задържат лесно гел лак или друго покритие, е вероятно да са по-мазни. Не ви съветваме да правите често това, но можете да използвате ацетон, за да ги обезмаслите. Ацетонът е агресивен към ноктите, подсушава ги и скоро започват да се цепят и чупят.
- Използвайте праймер (обезмаслител), който отстранява мазнината и водата от ноктите.
Нанесете праймер (обезмаслител) върху подготвените и почистени нокти, като избягвате допира на течността с кожата. Работете с добре изцедена четка. Изчакайте да попие и изсъхне напълно – между 30 и 60 секунди.
- Опитайте различни основи (бази) за гел лак.
Различните марки база за гел лак имат различна ефективност и издръжливост.
Основите, които се свалят лесно, често предизвикат проблеми с надигане. От друга страна, тези, които са по-издръжливи, се почистват по-трудно.
Съществуват различни видове бази – каучукови, течни и др.
Бъдете внимателни базата да не докосва кожата, защото впоследствие, след полимеризирането, тези оливания стават „мост“ за навлизането на вода под тях и за надигането на слоевете, ако не и за развитие на гъбички.
- Основна и най-важна причина за надигане на гел лака е неправилната подготовка на ноктите.
Бъдете стриктни кожичките да са добре избутани и почистени от ноктите. Те съдържат мазнина и вода, което задължително надига гела. Наличието на прашинки след пиленето също може да компрометира резултата.
- Внимавайте как нанасяте гел лака. Той не трябва да е в контакт с кожичките.
Ако сте поставили базата прецизно, с цвета следвайте същия принцип. Гел лакът се нанася на тънки слоеве. Дори и първият слой да не е покрил напълно целия нокът, по-добре да сте пестеливи, отколкото да прекалите.
Освен риска от разтичане, дебелите слоеве гел лак не могат да бъдат полимеризирани в дълбочина и рискувате да се набръчкат. Имайте предвид, че гел лакът се самоизравнява до известна степен, така че не е нужно да минавате с четката до самата кожа.
Няма лесен вариант за това, докато не тренирате достатъчно пъти, за да свикнете и усвоите ефективна техника. Ако случайно излезете и изцапате кожата, използвайте напоена със спирт, течност за лепкав слой или ацетон и след това изцедена четка, за да почистите излишното количество.
- Не забравяйте да минете върховете на ноктите и да запечатате слоевете.
Ноктите поемат вода най-често в предната си част, където се пилят. Затова е важно да се запечатва след всеки слой – от базата – до топа. Между другото това важи и за обикновен лак. Ще се уверите сами, че маникюрът става по-издръжлив.
След свободния край минете по цялата дължина още веднъж, за да не се натрупва гел само на върха.
- Нанасяйте основата, гела и топа на тънки слоеве.
Както вече обяснихме за гел лака, и тук правилото е „по-малко е повече“.
По-добре да нанесете на два тънки прецизни слоя, отколкото един дебел, който да не се полимеризира добре. Така е твърде вероятно да се набръчка и надигне.
- Често причина за бързо надигане на гел лака е слаба или некачествена лампа.
Най-добре е да ползвате лампа над 36W. Ако ползвате по-слаби лампи – под 24W, удвоете и утроете времето за печене.
Възможно е да ползвате мощна UV лампа и да забележите, че слоевете не се полимеризират добре. Това означава, че е време да подмените UV пурите.
- Маслото за кутикули нанасяйте след края на процедурата.
Мазнината е враг номер едно при лакиране и няма място преди да сме приключили с маникюра. И все пак не подминавайте грижата за кожичките.
При сваляне на гел лака, се използват ацетон и течности за сваляне на ацетонна основа, а именно той причинява изсушаване и цепене на ноктите.
Как се сваля гел лак в домашни условия – четете тук.
Зоната над ноктите е мястото, където те се образуват и „хранят“, затова е важно да нанесете и масажирате с маслото точно там.
Не забравяйте и крема за ръце – редовно, а маска и пилинг – периодично. Ако смятате след сваляне на гела да се лакирате отново веднага, оставете маслото за кожички и помадите за след това.
- Ако все пак се случи скоро след лакирането гелът да се надигне или отчупи в някое крайче, можете да го поправите подобно на поддръжка при ноктопластика.
Ето как:
- Отрежете с нокторезачка възможно най-плътно до основата на надигнатия край на гела.
- С помощта на пила минете ръба на гел лака, където е отчупен/отрязан, за да го прелеете и матирате към естествения нокът.
- Направете стандартната процедура, както при маникюр с гел лак (основа, два слоя гел лак, топ лак) – само върху частта на нокътя, където липсва лак, като се стараете да не става ръб между стария и новия лак.
- Минете с топ лак върху целия нокът.
Четете още полезни статии за маникюр: