Има няколко състояния, които може да изискват терапия на ноктите и ръцете, включително:
- Гъбични инфекции на ноктите (онихомикоза). Гъбичните инфекции могат да причинят удебеляване, обезцветяване и отделяне на ноктите от нокътното легло.
- Бактериални инфекции на ноктите (паронихия). Бактериалните инфекции могат да причинят зачервяване, подуване и гной около ноктите.
- Възпаление или увреждане на кутикулите. Кожичките могат да станат сухи, повредени или възпалени поради излагане на агресивни химикали, често използване на лак за нокти или други фактори.
- Псориазис или екзема, засягащи ноктите и кожата. Тези състояния могат да причинят удебелени, обезцветени нокти и суха, сърбяща кожа на ръцете.
- Травма или нараняване на ноктите или пръстите. Ноктите могат да бъдат увредени от нараняване, като нараняване от смачкване, или от повтаряща се травма, като например от гризане или чоплене.
- Свързани с възрастта промени в ноктите и ръцете, като изтъняване или чупливост. С напредването на възрастта ноктите ни могат да станат по-крехки и податливи на напукване или чупене.
- Синдром на карпалния тунел или други състояния, които причиняват хронична болка или слабост в ръцете. Тези състояния могат да причинят болка, изтръпване или слабост в ръцете, което може да засегне ноктите.
Най-добре е да се консултирате с лекар или терапевтичен маникюрист, за да ви помогне да определите най-подходящия курс на лечение за вашето конкретно състояние.
Ето някои от най-добрите терапии за нокти:
- Парафинова терапия. Лечението с парафин е чудесен начин за овлажняване на ноктите и и омекотяване на кутикулите. Лечението включва потапяне на ръцете в топъл восък, което помага да се задържи влагата и да се подобри циркулацията.
- Терапия с горещо масло. Тази терапия използва топло масло за хидратиране и подхранване на ноктите и кожичките. Олиата се масажират в ноктите и кожичките, след което се покриват с топла кърпа, за да помогне на маслата да проникнат в дълбочина.
- Терапия с морска сол. Накисването на ноктите в топла вода с морска сол помага за омекотяване и премахване на всякакви натрупвания върху ноктите и кутикулите.
- Лечение с протеини: Лечението с протеини помага за укрепване на слабите нокти и насърчава здравословния растеж. Тази терапия обикновено включва нанасяне на богат на протеини разтвор върху ноктите, който след това се оставя да действа известно време, преди да се изплакне.
- Маникюр с гел лак. Гел лакът е дълготрайна опция с ниска поддръжка, която може да издържи до 3 седмици. Ноктите се полират и подготвят, след което се нанася база, цветен гел лак и топ лак, които се втвърдяват под UV или LED светлина.
- Акрилни нокти. Акрилните нокти са популярна опция за тези, които искат да удължат дължината на ноктите си. Акрилните нокти се поставят от професионалист и могат да издържат до 6 седмици.
- DIP прахообразен маникюр: DIP прахообразният маникюр е подобен вариант на акрилните нокти, но не изисква UV/LED светлина. Ноктите се подготвят, след това се нанася основен слой, последвано от потапяне на ноктите в прах и повтаряне, докато се постигне желаната дебелина. Накрая се нанася топ лак.
Важно е да се отбележи, че въпреки че тези терапии могат да бъдат полезни за здравето на вашите нокти, е важно да практикувате добра грижа за ноктите у дома и да избягвате прекомерната употреба на силни химикали и прекомерното накисване, което може да увреди ноктите.
Грижа, подхранване
Продукти за грижа и подхранване на ноктите и кожата на ръцете и ходилата
Виж още: Кои са най-добрите практики за дезинфекция на инструменти и аксесоари в салона за маникюр?