Има ли разлика между гел лак и изграждащ гел?
Често клиентите ни търсят да закупят изграждащ гел лак, което породи необходимостта да напишем тази статия.
Навярно сте чували за гел за изграждане, гел за нокти, укрепващ гел, гел за ноктопластика? Всички те служат за едно и също – укрепване на нокти и/или изграждане на дължина. Докато гел лак, хибриден лак и шилак са предназначени за съвсем друга цел.
Също както геловете за ноктопластика, те съдържат фотополимерна смола, но се използват за лакиране на ноктите с цвят. В тази статия ще изясним особеностите на продуктите за изграждане на нокти и продуктите, необходими за употреба на гел лак.
Както съществува разлика между маникюра с гел лак и изграждането на нокти чрез метода ноктопластика, така, естествено, съществува и разлика в продуктите за тяхната направа.
Какво е необходимо за маникюр с гел лак?
Подготовка на ноктите за гел лак:
- Преди за започнете да правите маникюр винаги дезинфекцирайте инструментите за нокти, работната си повърхност, ръцете и ноктите.
- Оформете свободния край на ноктите с пила.
- Матирайте повърхността на нокътната плочка с буфер блок, за да отстраните лъскавия слой. Той съдържа вода и мазнина и ако не бъде матиран, следващите слоеве трудно се задържат.
- Буферирането осигурява сцепление с останалите продукти и предотвратява надигането на материала.
- Внимавайте да не препилите ноктите, защото това води до тяхното увреждане, изтъняване и чупливост, а може да причини и болка.
- Накиснете кожичките с масло за премахване на кутикули и внимателно ги избутайте с дървен или метален избутвач.
- Ако изрязвате с клещи или ножичка за кожички, уверете се, че отстранявате единствено мъртвата кожа.
- Почистете ноктите с тампон без власинки и спирт.
Нанасяне на праймер за нокти, база, гел лак и топ:
- Нанесете обезмаслител (праймер) за нокти с изцедена четка, като внимавате да не докосвате кожата около ноктите.
- Изчакайте продуктът да попие – между 30 и 60 секунди. Праймерът не се полимеризира в лампа. Той изсъхва на въздух.
- Обезмаслителят действа като двойно залепващо тиксо, което свързва естествените нокти със следващите слоеве (база, гел, акрил и т.н.).
- Следва поставяне на UV/LED база за гел. Съществуват различни видове – течни, разтворими, каучукови, био бази, цветни бази за френски маникюр и др.
- Винаги работете на тънки слоеве, за да предотвратите разтичане към кожата или недостатъчно полимеризиране на продуктите в дълбочина.
- Уверете се също, че запечатвате добре върха на свободния край.
- Полимеризирайте базата в лампа за нокти. Не почиствайте лепкавия слой. Той свързва основата с гел лака.
- Нанесете цветния гел лак в две стъпки, като работите отново на тънки слоеве, запечатвате свободния край и полимеризирате след всяко нанасяне в лампа.
- Завършете маникюра с топ гел и полимеризирайте. Ако топът има лепкав слой, го почистете с течност за лепкав слой.
- Нанесете олио (масло) за кутикули и масажирайте до попиване, като внимавате да не попадне върху маникюра, тъй като някои масла нарушават блясъка на топа.
Тук вече е време да разясним изграждането и укрепването на ноктите с гел.
Изграждането на нокти или т. нар. ноктопластика се осъществява с гел за играждане
Маникюрът с гел лак единствено цели поставянето на цвят върху ноктите. Ако желаете те да бъдат укрепени или да бъде изградена дължина, се нуждаете от изграждащ гел за ноктопластика.
Важно е да направим едно уточнение, което вероятно води до объркване на клиентите. През последните години на пазара излязоха каучукови бази за укрепване и реконструкция.
С някои от тях е възможно да бъде изградена дължина до 2-3 мм, като целта е по-скоро да бъдат възстановени малки счупвания на ноктите.
Други иновативни продукти, или по-скоро иновативни в опаковката и начина си на нанасяне, са геловете за ноктопластика в шише с четка или тубичка. Навярно шишенцата с изграждащ гел подвеждат потребителите, че съществува гел лак за удължаване на нокти.