Как се прави гел лак в домашни условия?
Невинаги има свободни часове в салона или други екстремни условия налагат да се погрижим за маникюра си в домашни условия.
Винаги съветваме нашите клиенти, независимо дали става въпрос за гел лак, ноктопластика или какъвто и да е вид маникюр и педикюр, да се обръщат към специалисти и да посещават салоните за красота.
Каквото и да е породило потребността да направите маникюр с гел лак в домашни условия, ние сме длъжни да ви предоставим нужната информация за това как правилно се използват продуктите.
Затова подробно ще обясним каква е целта на всеки един продукт и как се използва, както и цялата последователност на процедурата по гел лак.
Най-рискованите манипулации са почистването на кутикулите и свалянето на гел лака. Обърнете им специално внимание, за да не пострадат ноктите ви.
Но да се върнем в началото и да започнем с необходимите продукти.
В случай, че не притежавате никакви материали, инструменти и продукти за маникюр, ще изброим всичко нужно за маникюр с гел лак, ведно със стъпките, които се спазват по протокол.
Необходими продукти за маникюр с гел лак:
- Пила за оформяне на свободния край.
- Буфер за матиране.
- Масло за премахване на кутикули.
- Избутвач за кожички.
- Клещи или ножички за кутикули.
- Спирт и памучен тампон, изопропилов алкохол или течност за лепкав слой (обезмаслител).
- Обезмаслител/дехидратор/ph-bond/праймер.
- База (основа) за гел лак.
- Гел лак – цвят.
- Топ за гел лак.
- Масло за кутикули.
- UV/LED лампа за нокти.
Инструкция за маникюр с гел лак в домашни условия:
Приемаме, че ноктите ви са чисти, т.е. без покритие.
- Стъпка 1 – Изпиляване и оформяне на свободния край.
При работа с естествени нокти използвайте пила с грит над 200. Можете да пилите във всички посоки, като последните няколко движения са в една посока.
- Стъпка 2 – Матиране на нокътната плочка с буфер блок.
Матирането се прави, за да се „надраскат“ нотките, като това подобрява сцеплението с базата. Здравите нокти са лъскави, съдържат вода и мазнина, които обаче пречат на слоевете да се задържат за дълго време.
- Стъпка 3 – Почистване на кутикулите.
В много държави няма практика кутикулите да се почистват, както и много хора предпочитат да не ги премахват.
Ако решите да отстраните кутикулите, е важно е да знаете, че се отстранява единствено мъртвата кожа, която покрива нокътната плочка. Ако не се почисти, това може да доведе до надигане на гел лака след досег с вода/мазнина и др.
Как се почистват кутикулите?
Има различни начини:
Чрез „сух“ апаратен маникюр. Нарича се „сух“, защото не се използват нито накисване на ноктите предварително, нито масла за премахване на кутикулите.
При този метод се използва електрическа пила с подходящи накрайници за фино отстраняване на кожичките.
Не ви препоръчваме сами да правите на себе тази процедура, още по-малко, ако не сте завършили курс по апаратен маникюр.
Съществува голям риск от увреждане на ноктите, нокътната матрица и други травми, които да причинят инфекции или да доведат до трайна загуба на здрав и задържащ се нокът.
Ако сте начинаещи, ви съветваме да прескочите този метод и да приложите втория начин:
Чрез размекване на кутикулите с масло за отстраняване. Маслото се нанася върху кожичките и се изчаква указаното на продукта време.
Тук можете да подходите по два начина – да избутате вече размекнатите кутикули с избутвач и да отрежете излишната кожа с клещи/ножичка.
Можете и директно да избършете размекнатите кутикули със спирт и салфетка. Пробвайте и вижте кой резултат ви допада повече.
В случай, че сте засегнали здрава кожа и има кръвотечение, можете да го спрете с тампонче с кислородна вода. - Стъпка 4 – почистване на ноктите със спирт и салфетка.
След горните стъпки по изпиляване и почистване на кутикулите, не пропускайте да избършете старателно ноктите със спирт/изопропилов алкохол и салфетка.
- Стъпка 5 – обезмасляване и дехидратиране на ноктите с праймер.
На пазара има много продукти с различни имена, но всички те са предназначени за извеждане на мазнината и водата от ноктите. Праймерът действа като двойно залепващо тиксо на ноктите с базата.
Изцедете четката добре и сложете минимално количество, без да позволявате да се разтича и да докосва кожата около ноктите.
Има дами, които правят това с ацетон или лакочистител. Не ви съветваме, тъй като ацетонът води до изсушаване и цепене на ноктите.
Праймерът изсъхва на въздух и не изисква полимеризиране в лампа за нокти. Изчаква се, докато ноктите побелеят (около 30-60 секунди). - Стъпка 6 – Нанасяне на база или основа за гел лак.
Базата е „грундът“ на гел лака. Без нея той няма да се задържи върху ноктите. Нанася се тънък слой, като се внимава да не докосва кожата около ноктите.
Полимеризира се в UV или LED лампа, за времето, описано на продукта. - Стъпка 7 – Нанасяне на гел лак.
Както с праймера и базата, и тук работим с тънки слоеве. Дори да ви се струва, че първият слой не покрива идеално цялата повърхност или прозира, бъдете сигурни, че с втория слой това ще се коригира.
Ако нанесете дебел слой, има голяма вероятност гел лакът да не се полимеризира в сърцевината си, да стане на мехури и да се надигне.
Гел лакът се нанася в два слоя, като полимеризирате в лампа за нокти след всеки – за указаното на продукта време. - Стъпка 8 – Топ за гел лак
На финала ноктите се запечатват с топ лак, който осигурява блясък и дълготрайност на маникюра. Полимеризира се в лампа за нокти за указаното на продукта време.
- Стъпка 9 – Нанасяне на подхранващо олио за кутикули.
Нанесете масло за кутикули и масажирайте около нокътното пространство. С това маникюрът с гел лак приключва.
Как се сваля гел лак в домашни условия – четете тук.
Как се прави френски маникюр? Видове френски маникюр.